Kráľova Hoľa a Slovenský raj

     Telgárt

 

Kráľova Hoľa (1946 m)

 

... spolu s Kriváňom predstavujú vrcholy, opradené povesťami, ospevované básnikmi a ľudom žijúcim pod ich svahmi.

Kráľova Hoľa je najvyšší vrchol východnej časti Nízkych Tatier, nazývanej podľa nej Kráľovohoľské Tatry.  Vrchol umožňuje rozsiahly kruhový výhľad na veľkú časť Slovenska. Kráľova hoľa je pramenisko najväčších slovenských riek - Váhu (Čierneho Váhu), Hrona, Hnilca a Hornádu. Vrcholová plošina má predĺžený tvar v smere východ - západ. Na sever vysiela krátku rázsochu Záturňu, strmo spadajúcu do údolia Čierneho Váhu v Teplickej kotline. Na severovýchod sa tiahne dlhá rázsocha cez Úplaz na Prednú hoľu a ďalej až na sedlo Popová, ktorým sa Nízke Tatry spájajú so Slovenským rajom. Na juhovýchod odbočuje krátka rázsocha na Kráľovu skalu k Telgártu. Z vrcholu je rozsiahly a veľmi pôsobivý výhľad.

Od roku 1960 stojí na jej vrchole televízny vysielač - retranslačná stanica. Na vrchol vedie zo Šumiaca horská asfaltová cesta, pre verejnosť uzavretá. V budove televízneho vysielača je aj záchranná služba HS.

Vrchol na západ od vysielača je označený betónovým triangulačným stĺpom. Pod vrcholom mala počas 2. svetovej vojny partizánska brigáda Jánošík zemľanky a sklady a prechádzali cez ňu v jeseni a v zime rokov 1944 a 1945 viaceré partizánske jednotky. Udalosti 2.svetovej vojny pripomína reliéf na obelisku.

Ubytovanie: Priamo v Telgárte neďaleko od centra sa nachádza príjemný penzión Zubrovica, ktorý je výsledkom vydarenej rekonštrukcie  pôvodnej drevenice. Kontakt: http://www.zubrovica.sk/

Výstup:  Z Telgártu je vidno televízny vysielač ku ktorému vedie červená turistická značka. Trasa je mierne náročná, prevýšenie ktoré je potrebné prekonať predstavuje 1065 m, časovo tak okolo troch hodín. Turistický chodník vedie lesným  porastom, takže na výhľady je potrebné počkať si až do polčasu. Potom však už príroda nie je skúpa. Hneď za hranicou lesa sa otvoria výhľady na krásne členité okolité kopce. Pri približovaní sa k vrcholovej kóte a troche šťastia Vás obdaria pohľadom majestátne Tatry. Po absolvovaní vrcholového relaxu je celkom príjemnou zmenou hrebeňovka v pokračovaní po červenej turistickej značke cca 8 km (1,5 hod.) smerom na Bartkovú (1 790,2 m) a ďalej na križovatku turistických ciest so zostupom vľavo po modrej (cca 6 km/cca 1 hod.) do „nekonečnej“ obce Pohorelá kde sa dá osviežiť v niektorom z miestnych pohostinstiev a do Telgártu sa vrátiť osobným vláčikom. Je to polhodinka jazdy za 1,5€. http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/

Ako sa tam dostanete: Nitra – Banská Bystrica – Brezno – Heľpa – Pohorelá a ďalej smerom na Vernár. Trasu z Bratislavy prejdete v priemere za 4 hod (300 km).

Slovenský raj

   Smižany

Ubytovanie v Telgárte poskytuje okrem iného aj výhodu dobrého východiskového bodu  v prípade zámeru absolvovať  zopár príjemných túr v Slovenskom raji. Slovenský raj bol v roku 1964  vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.

Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek (Hornád, Hnilec) a potokov (Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok) rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín (Glac, Geravy). Menšie toky vytvorili za tisícročia pre Slovenský raj tak charakteristické rokliny s vodopádmi (Kyseľ, Piecky, Sokolia dolina, Zejmarská roklina).

Na plošinách sa nachádzajú mnohé krasové javy - závrty, škrapy, podzemné jaskyne a diery (Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská jaskyňa, Medvedia jaskyňa, Čertova diera).

V bezprostrednej blízkosti národného parku sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Spišská Nová Ves, Markušovce, Spišský Štvrtok, Hrabušice) a turistické strediská (Čingov, Kláštorisko, Podlesok, Dedinky) s možnosťou ubytovania.

Výstup: Slovenský raj poskytuje nespočetné množstvo pestrých turistických trás. Tomášovský výhľad http://www.slovenskyraj.sk/strediska/tomvyhlad/tomvyhlad.html sa dá pokladať za výborný východiskový bod a ľahká prestávočka na Kláštorisku http://www.slovenskyraj.sk/strediska/klastorisko/klastorisko.html za dobre zorganizovanú túru. Parkovanie v Smižanoch pri Obecnom úrade je bezpečné a navyše poskytne ľahkú dostupnosť k Tomášovskému výhľadu. Ak sa Vám podľa mapy zdá parkovanie za obcou Letanovce praktickejšie, je to pravda, ale radšej to neskúšajte. Nie je to vzhľadom k osídleniu bezpečné.

Ako sa tam dostanete: z Telgártu pokračujte na Vernár - Hranovnicu - Spišský Štiavnik - Jánovce a pokračujete v smere na Spišskú Novú Ves. Trasu prejdete za 45 min (40 km)