Petržalské bunkre

   Petržalka

Príjemný výlet peši, autom, či na bicykli k neďalekému historickému vojenskému cintorínu v susedstve zrekonštruovaného bunkra z 30 - tých rokov minulého storočia Vám určite dokáže osviežiť niektoré víkendové popoludnie. Stačí sa dostať na Kopčiansku ulicu (Železničná stanica Petržalka) a pokračovať smerom na Kittsee, kde Vás už usmernia výrazné pútače.

Bunker B-S-8 Hřbitov (http://www.bs8.yw.sk/), umiestnený v petržalských Kopčanoch v poli neďaleko hraníc s Rakúskom pri hraničnom prechode Berg je súčasťou obranného systému v okolí hraníc vtedajšieho Československa. Systém pozostávajúci z množstva betónových pevností mal slúžiť na obranu proti prípadnému útoku nacistického Nemecka.

V súčasnosti Bunker B-S-8 predstavuje najmä atraktívnu sondu do Československej minulosti. Dobrovoľníci, ktorí sa venujú záchrane bunkrov na území v okolí Bratislavy dokázali zaujímavým spôsobom pripraviť expozíciu v dlho chátrajúcom objekte.

Koná sa tu množstvo akcií pre školy zameraných na prezentáciu histórie opevnenia a pomerov vo vtedajšom Československu ako aj spomienok na dobu železnej opony. Neviete kto bol tajomný Kráľ Dunaja? Odpoveď aj na túto otázku vás čaká v Bunkri B-S-8. Sprievodcovia si pre vás pripravili prechádzku bunkrom, pri ktorej určite nebudete zaspávať. Forma prezentácie je naozaj veľmi živá, nachvíľu akoby ste sa stali jedným z obrancov nášho územia.K bunkru patrí protitanková priekopa ako aj maketa tanku, v priľahlom poli, v minulosti slúžiaca na oklamanie protivníka.

V bezprostrednej blízkosti bunkra je situovaný nedávno zrekonštruovaný vojenský cintorín padlých v prvej svetovej vojne. Cintorín sa ponáša na americké vojenské cintoríny. Pôsobivých je najmä 331 bielych krížov. Pochovaní sú tu vojaci vtedajšieho Rakúsko-Uhorska a iných dovedna deviatich národností. Ak vyčkáte do noci, možno sa zjaví i duch legendárneho  Cvrček de Mielec, generála z prvej svetovej vojny, ktorý tu bdie nad svojimi vojakmi. 

 

Súpis vojenských bunkrov

1. B-S-1 “Štěrkoviště” - na pravom brehu Dunaja cca 700 m proti prúdu od mosta Lafranconi po ľavej strane bývalého hraničiarskeho chodníka pre hliadky.

2. B-S-2 “Mulda” a B-S-3 “Paseka”- sú v rovnakej lokalite, hlbšie v lese.

3. B-S-4 “Lány” - na kraji lesa vpravo od cesty, dobre viditeľný z nadjazdu nad diaľnicou na Rusovce. Vidieť ho z cesty k hraničnému prechodu Petržalka-Berg.

4. B-S-6 “Vrba” - vpravo od nadjazdu z Bratskej ulice smerom na diaľnicu. Dobre pozorovateľný z diaľnice, nachádza sa vľavo od nej v smere do Maďarska pred nadjazdom.

5. B-S-7 “Cvičiště” a B-S-8 “Hřbitov”- na konci Kopčianskej ulice za bielym múrom doprava a po poľnej ceste asi 300 - 400 m. B-S-7 je vidieť zo stropnice objektu B-S-8 v poli po jeho pravej strane. Pred čelnou stenou objektu B-S-8 sa nachádza vojenský cintorín z obdobia 1. sv. vojny. Oba objekty je možné pozorovať z diaľnice do Maďarska po jej pravej strane.

6. B-S-9 “Kittsee” - pokračovanie Kopčianskej ulice ku hranici. Po pravej strane cesty vidno komín, je to zvyšok bývalého strážneho hraničiarskeho domčeka, ktorý stál v 50-tych rokoch na streche objektu.

7. B-S-10 “Tři hranice” - tesne na pravej strane diaľnice do Maďarska. Dobre viditeľná je stropnica objektu.

8. B-S-13 “Stoh” - konečná autobusov MHD na Betliarskej ulici pri ramene Dunaja.

9. B-S-14 “Duna” - vľavo od protipovodňovej hrádze Dunaja v smere toku pred ČOV.

10. B-S-15 “Ostrov” - na špici polostrova medzi ramenom Zuzana a Dunajom, oproti Slovnaftu.

11. B-SV-1 - východne od zvýšeného nájazdu na most Lafranconi v húštinách.

12. B-SV-2 - na Kaukazskej ulici v blízkosti cintorína, ukrytý v súkromnej záhrade za nepriehľadným plechovým plotom.

13. B-SV-4 - pri Dolnozemskej ceste v smere na Rusovce vľavo za čerpacou stanicou.